Aktualności

Standardy ochrony małoletnich w podmiocie leczniczym Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Działając na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jedn. Dz. U. 2023, poz. 1304) wprowadza się „Standardy ochrony małoletnich w podmiocie leczniczym Centrum Medyczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.

  1. Standardy ochrony małoletnich – wersja pełna (plik pdf)
  2. Standardy ochrony małoletnich – wersja skrócona dla małoletnich (plik pdf)
 Standardy wchodzą w życie z dniem 15.06.2024r.
 

Rezygnujesz z wizyty u lekarza? Pamiętaj o jej odwołaniu

Szanowni Pacjenci,

Uprzejmie prosimy o odwoływanie wizyt, na które nie możecie Państwo przybyć. W znaczny sposób ułatwi to dostęp do lekarzy innym Pacjentom.

Informujemy, że dwie nieodwołane wizyty skutkować będą czasową blokadą rejestracji internetowej.

Szczepienia przeciwko HPV

Szanowni Pacjenci

Z przyjemnością informujemy, iż nasza przychodnia przystąpiła do powszechnego programu szczepień przeciw HPV.

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni przy ul. Wojska Polskiego 11, osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 58 573 35 55
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Serdecznie zapraszamy

Szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie osób od 65 roku życia

Szanowni Pacjenci

Z przyjemnością informujemy, iż w dniach od 04 października 2021r. do 30 listopada 2021r. wszystkie osoby od 65 roku życia, na stałe zamieszkujące na terenie miasta Pruszcza Gdańskiego będą mogły skorzystać w naszej przychodni z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie sezonowej.

Rejestracji na szczepienie można dokonać od dnia 28.09.2021r. telefonicznie pod nr tel. 58 57-33-555, osobiście lub przez osoby trzecie.

Pacjenci, którzy mają wybranego lekarza w naszej przychodni mogą dokonać rejestracji na naszej stronie internetowej www.centrumpruszcz.pl.

W ramach programu przewidziano wykonanie badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia oraz podanie szczepionki VAXIGRIP Tetra przeciw grypie.

Program finansowany jest z budżetu Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

Serdecznie zapraszamy !!!

TPK – Twoja pomoc medyczna w godzinach wieczornych, w weekendy i święta

Szanowni Pacjenci

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 – otrzymasz niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.

Każdy z nas potrzebował pomocy lekarskiej w nocy lub w dni wolne od pracy, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są nieczynne. Teraz otrzymanie takiej pomocy jest łatwiejsze niż dotychczas, dodatkowo bez wychodzenia z domu.

Udostępniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia platforma jest miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta. Porad medycznych udzielają profesjonalni medycy – pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Aby uzyskać pomoc wystarczy mieć telefon i połączyć się z bezpłatnym numerem TPK.

Jeden numer dla całej Polski

Pod numerem 800 137 200 dyżurują pielęgniarki lub położne i lekarze gotowi do udzielenia pomocy dzwoniącym pacjentom.

Kolorowa fotografia. Lekarz ze słuchawkami i mikrofonem patrzy na ekran komputera. Na zdjęciu tekst: Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. 800 137 200 - jeden, bezpłatny numer dla całej Polski.

Połączenie jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona tylko dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

Pomoc medyczna w nocy, w weekendy i święta? Otrzymasz ją w TPK

Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni POZ.

Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta.

Obsługuje połączenia w języku polskim oraz w kilku językach obcych: angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Kolorowa fotografia. Kobieta trzyma w dłoni telefon komórkowy. Na grafice tekst: Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest dostępna: poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia; w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia.

Zadzwoń, jeśli potrzebujesz nagłej pomocy medycznej, konsultacji, e-recepty lub e-skierowania

TPK działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Jeśli poradnia lekarza rodzinnego jest już zamknięta, a stan zdrowia budzi Twój niepokój, wtedy możesz skorzystać ze zdalnej porady z pielęgniarką lub położną, bądź z lekarzem.

Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Wszystko cyfrowo i wygodnie.

Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci:

  • wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ)
  • kontakt ze swoim lekarzem POZ (w godzinach pracy POZ: 8.00 – 18.00, od poniedziałku do piątku)
  • a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Kolorowa fotografia. Telefon komórkowy i stetoskop. Na grafice tekst: Z TPK możesz skorzystać w sytuacji: nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Jak wygląda rozmowa?

1. Po połączeniu, pacjent wysłucha krótki komunikat, informujący o dodzwonieniu się na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Po odsłuchaniu komunikatu, pacjent będzie mógł wybrać język, w którym będzie udzielana konsultacja.

2. W pierwszej kolejności z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, pielęgniarka lub położna przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad do dalszego sposobu postępowania. W stanach nagłych, które zagrażają życiu i zdrowiu, zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

3. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przekieruje pacjenta do lekarza, podczas tego samego połączenia.

4. Konsultacja lekarska rozpoczyna się od uzupełnienia wywiadu przeprowadzonego przez pielęgniarkę lub położną. W czasie rozmowy z lekarzem, po ocenie stanu zdrowia, pacjent może otrzymać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Gdy będzie potrzebna pilnej interwencji medycznej, lekarz zaleci wezwanie do pacjenta zespołu ratownictwa medycznego. Może także skierować pacjenta do najbliższej stacjonarnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jeśli pacjent będzie wymagał osobistego kontaktu z lekarzem.

Platforma jest dostępna dla osób niesłyszących

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich, teleplatforma oferuje udzielanie porad przez wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Kolorowa fotografia. Mężczyzna trzyma w dłoniach telefon komórkowy i patrzy przez okno. Na grafice tekst: Porady są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Możesz także skorzystać z wideorozmowy z tłumaczem języka migowego.

Dowiedz się więcej i w razie nagłego zachorowania w nocy, weekend lub święto, wybierz Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

Jedz zdrowo, żyj zdrowo!

Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić Polaków do zdrowszego odżywiania. Na portalu www.diety.nfz.gov.pl udostępnione zostały plany żywieniowe, które są wskazówką do prawidłowego odżywiania oraz stanowią źródło inspiracji dla osób zdrowych oraz cierpiących m. in. na cukrzycę, nadwagę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaparcia, Hashimoto. Wspólnie z ekspertami opracowane zostało innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe, zbilansowane posiłki dla rodzin. To bezpłatny plan żywieniowy DASH RODZINA. Przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Zachęcamy do skorzystania.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 67-69 lat (urodzeni w latach 1952-1954)

Szanowni Pacjenci

Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 dla pacjentów w wieku 67-69 lat (urodzeni w latach 1952-1954) rozpocznie się 18.03.2021r. o godz. 07:45.

Rejestracji na szczepienie można dokonać telefonicznie pod nr tel. 58  57 33 555 lub osobiście.

W ramach programu przewidziano wykonanie badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia oraz podanie szczepionki (2 dawki szczepionki Vaccine AstraZeneca w odstępie 12 tygodni).

Na umówione szczepienie prosimy zgłaszać się z wypełnioną ankietą (I i II dawka), którą można pobrać ze strony internetowej pod adresem:
Ankieta przed szczepieniem przeciwko COVID-19

Przewiń na górę